Arlekinada Tydzień Teatru 2024 – Karnet

220,00 

Kategoria:

Opis

Arlekinada Tydzień Teatru 2024 - Karnet

18-23 marca 2024 | Teatr Miejski | godzina: 18:00

18 marca, godz. 18:00 – Kumorek/Leśmian | koncert „Śmiercie”

Płyta Kumorek/Leśmian „Śmiercie” powstała z miłości do polskiej muzyki ludowej i twórczości genialnego poety Dwudziestolecia Międzywojennego Bolesława Leśmiana. Kompozytorką utworów jest Magdalena Kumorek, zaś aranżacji – Piotr Dziubek.

Tematyka tego projektu krąży wokół śmierci, ale odbiorca melancholii znajdzie tu naprawdę niewiele. „Śmiercie” to raczej wadzenie się z tym, co nieuchronne, wielka radość z życia i kilka nut z przytupem w tle. Niesamowita energia!

Magdalena Kumorek o koncercie: 

„Paradoksalnie tych parę piosenek o ‘śmierciach’ narodziło się w mojej głowie i sercu w towarzystwie uczucia miłości i uwielbienia. Bo uwielbiam poezję Bolesława Leśmiana i zachwyca mnie fakt, że odnajduję w niej bieg moich własnych myśli dotyczących natury Człowieka, przemijania i odradzania się, wiary w Boga i siły Przyrody.

Bo kocham śpiewać.

Bo wierzę, że nasiąkamy tym, w czym wzrastamy. Aranżacje tych piosenek, nawiązujące do polskiej muzyki ludowej były zatem dla mnie i ich twórcy, Piotra Dziubka, naturalnym kierunkiem. Muzyka ludowa krąży w moich żyłach, cicho nadając rytm sercu”.

Słowa: Bolesław Leśmian
Muzyka: Magdalena Kumorek

Aranżacje: Piotr Dziubek

Zespół pod kierownictwem Piotra Dziubka

19 marca, godz. 18:00 – Szymon Majewski | monodram „MaminSzymek”

Projekcje: Radosław Grabski

Światło: Waldemar Zatorski

Występuje: Szymon Majewski

„MaminSzymek” to kolejne – po monologu „One Mąż Show” – nadzwyczajne spotkanie Szymona Majewskiego z publicznością. Dostajemy osobisty, wyjątkowy tekst – tym razem opisujący relacje z Jego ukochaną Mamą Jest to rodzaj intymnego, ale też pełnego humoru i inteligencji pożegnania.

Możemy się tylko domyślać, co to znaczy być matką Szymona Majewskiego, ale ta opowieść i tak zapewne przerośnienasze najśmielsze wyobrażenia.

„MaminSzymek” porusza wiele naszych wspólnych spraw. Relacja Matki z Synem, PRL w tle, wojsko, szkoła i punk rock. A wszystko zapośredniczone tuż obok Och-Teatru, na warszawskiej Ochocie, gdzie wychowywał się Szymon Majewski. Wszystkie historie wydarzyły się naprawdę, choć niektórym trudno będzie uwierzyć.

20 marca, godz. 19:00 – Dr Misio i Arek Jakubik | koncert „Chory na Polskę”

Dr MISIO to męska załoga pod wodzą Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, reżysera związanego z ambitnymi projektami filmowymi na kulturalnej mapie Polski, znanego m.in. ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „KLER”).

Dr Misio gra ostrego rock&rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite, mądre teksty Krzysztofa Wargi oraz Marcina Świetlickiego i brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka, ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i niestroniących od wspólnej, niemalże rytualnej zabawy.

Zespół ma na swoim koncie 5 płyt:

„Młodzi” (2013) i „Pogo” (2014), producent – Olaf Deriglasoff , utwory: „Mentolowe papierosy”, „Dziewczyny”, „Młodzi”, „Hipster”, „Pogo” czy „Mr H…”,

„Zmartwychwstaniemy” (2017), producent – Kuba Galiński, utwór promujący: „Pismo” (reż. Wojtek Smarzowski),

„Strach XXI wieku” (2020), producent – Kuba Galiński, single i teledyski promujące: „Chcesz się bać” (reż. Piotr Domalewski), „Strach XXI wieku” (reż. Wojtek Smarzowski) i „Siedemnastolatki” (reż. Oskar Kaszyński),

„Chory na Polskę” (2023) – teledysk do tytułowego utworu promującego płytę zrealizował Piotr Domalewski, a do utworu „Wielkie żarcie” – Wojtek Smarzowski.

Dr Misio zagrali niezliczoną ilość koncertów w całej Polsce i za granicą, od maleńkich klubów po wielkie koncerty plenerowe oraz festiwale tj. Jarocin, Przystanek Woodstock, Orkiestra Meskie Granie, Cieszanów Rock Festival, Co Jest Grane Festival, Festiwal TOP TRENDY, Festiwal TOP of The TOP.

Dr Misio to doskonały zespół dla publiczności oczekującej od artysty podczas koncertu dużo energii i emocji, zarówno w klubie jak i w plenerze, a Arek Jakubik jest uważany za jednego z najlepszych i najbardziej żywiołowych frontmanów na polskim rynku muzycznym.

21 marca, godz. 18:00 – Adam Ferency | monodram Jacka Cygana „Sprzedawca życzeń”

Każdy z nas stanął nie raz przed zadaniem złożenia osobie bliższej lub dalszej życzeń z okazji urodzin, ślubu czy powiedzenia paru słów z powodu dużo mniej radosnego, na przykład pogrzebu.

Pamiętamy tę karuzelę myśli, ambicję, wysiłek, by życzenia były piękne i oryginalne. Zazwyczaj jednak kończy się na powieleniu schematu. Tymczasem bohaterem monodramu Jacka Cygana jest człowiek, który z układania życzeń uczynił sens swego życia, a przy tym zawód.

Czy to poeta czy już szarlatan, osobnik twardo stąpający po ziemi czy jakiś kosmita, który żyje na granicy realności? Adam Ferency w sposób mistrzowski potrafi oddać wszystkie odcienie osobowości naszego bohatera, który w jego kreacji bywa śmieszny i tragiczny, mocny i bezbronny, zawsze jednak uczciwy i wierny swojej pasji, zawsze trzymający wysoko rangę człowieka.

Tekst: Jacek Cygan

Reżyseria: Adam Ferency

Asystentka reżysera: Joanna Kosierkiewicz

Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

Muzyka: Barbara Derlak

23 marca, godz. 20:00 – Ørganek MTV Unplugged

Finalnym wydarzeniem ARLEKINADY Tygodnia Teatru będzie koncert „Ørganek MTV Unplugged”, który zaplanowano na sobotni wieczór, 23 marca 2024 roku, o godz. 20.00 w inowrocławskim Teatrze Miejskim. Bilety, w cenie 150 zł, dostępne są w Kujawskim Centrum Kultury i Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz online – na stronie www.kckino.pl

Koncerty „Ørganek MTV Unplugged” to zwieńczenie dekady działalności zespołu Adama Staszewskiego, Roberta Markiewicza, Tomasza Lewandowskiego i Tomasza Organka na polskiej scenie muzycznej.

Muzycy zaprezentują publiczności nowe, ciekawe i często zaskakujące aranżacje swoich utworów, bawiąc się w mieszanie różnych gatunków muzycznych. Rock łączy się w nich z elementami cygańskiego jazzu rodem z międzywojennego Paryża, a muzyka literacka z kabaretem, dodatkowo w towarzystwie sekcji dętej w składzie Tomasz Orłowski – trąbka, flugelhorn, Szymon Łukowski – flety, klarnet, saksofony, dzwonki, Maciej Kociński – saksofony, klarnety, Bartłomiej Halicki – puzony. Za aranżacje sekcji dętych odpowiada Tomasz Lewandowski i Szymon Łukowski. Za aranżacje utworów odpowiada Tomasz Lewandowski, Robert Markiewicz, Adam Staszewski oraz Tomasz Organek.

Zaproszenie do udziału w tym cyklu to niezwykła radość i wyróżnienie ze strony MTV. To również niejaki pretekst i wyjątkowa okazja do świętowania dekady działalności zespołu. Wyłączenie prądu wcale nie wyklucza dobrej zabawy i mocnych wzruszeń, wprost przeciwnie, słuchacz, widz, będzie w stanie dotknąć istoty muzyki naszego zespołu. Najbardziej jesteśmy dumni z nowych aranży, takich z pogranicza stylów, jazz, muzyka literacka, rock, manouché, trochę jest w tym jakiegoś kabaretu, może burleski – mamy nasze lata dwudzieste. Plus moda, teatr, nic tylko otwierać butelki z szampanem, grać i tańczyć do rana” – mówi Tomasz Organek.

„MTV Unplugged” to kultowa seria koncertów pełnych niepowtarzalnej, muzycznej energii, w których najwybitniejsi artyści prezentują swoje utwory w nowych, akustycznych aranżacjach. Dzięki temu publiczność może na nowo odkryć hity, które zaprowadziły ich idoli na szczyty list przebojów. Do tej pory w Polsce swoją muzykę „bez prądu” zaprezentowali m.in. Kayah, Hey, Kult, O.S.T.R., Krzysztof Zalewski, Natalia Kukulska, Lady Pank czy Margaret.

Tomasz Organek, Adam Staszewski, Robert Markiewicz i Tomasz Lewandowski od 2013 roku tworzą zespół Ørganek. Dzięki swojej twórczości zyskali popularność wśród fanów oraz przychylność krytyków. Artyści otrzymali wyróżnienia za swoją działalność w postaci dwóch platynowych płyt za albumy „Głupi” i „Czarna Madonna”. Ørganek to także twórcy wspaniale przyjętego albumu „Ocali Nas Miłość”, nagranego na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzycy mają na swoim koncie trzy statuetki Fryderyka w kategorii „ALBUM ROKU ROCK”, „PIOSENKA ROKU”, „PRODUKCJA MUZYCZNA ROKU”. Ostatni album zespołu, „Na razie stoję, na razie patrzę”, został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, a grupa od lat występuje z powodzeniem na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Poza aktywnością muzyczną zespół od lat angażuje się w wiele akcji społecznych m.in. współtworzył „MAPĘ WSPARCIA” dla osób będących w kryzysie psychicznym we współpracy z fundacją „Człowiek”, zaangażował się w sadzenie drzew w ramach projektu „Ørganek w Nowym Świecie” oraz stworzył niezwykły projekt „ØNA” na rzecz kobiet w Polsce, za który otrzymał nagrodę „Superbohaterka” pisma Wysokie Obcasy. Tomasz Organek, lider zespołu, z sukcesami pełnił funkcję kierownika muzycznego podczas dwóch edycji festiwalu Żywiec Męskie Granie w latach 2016 i 2017 i jest laureatem wielu prestiżowych nagród artystycznych m.in. „Mistrz Mowy Polskiej”.