Średniowieczny mur przy ul. Kasztelańskiej

Fragmenty miejskich murów obronnych wzniesionych na przełomie XIII i XIV wieku, zwieńczone blankami na kamiennym fundamencie, miały średnio 6-7 metrów wysokości, około 2 metrów grubości i ciągnęły się na długości około 1600 metrów, opasując (wraz z fosą) 16-hektarowy teren zajęty przez miasto, zamek książęcy i klasztor franciszkański. Dostępu do miasta broniło 16 baszt, a całość dopełniały 3 bramy miejskie. Mury zachowały się w dwóch fragmentach: mniejszy – przy ul. Jana Kilińskiego oraz większy – stanowiący tylną ścianę budynków przy ul. Kasztelańskiej.

Średniowieczny mur przy ul. Kasztelańskiej

To kolejny punkt na mapie atrakcji turystycznych Inowrocławia. W styczniu 2024 roku zakończoną inwestycję – modernizację średniowiecznego muru obronnego przy ul. Kasztelańskiej.

 

By dotrzeć do reliktów muru obronnego należy przejść przez dziedziniec Niebieskiej Kamienicy przy ul. Kasztelańskiej 22 do oficyny mieszczącej Stałą Ekspozycję „Askaukalis”. Fragmenty muru można podziwiać w trzech miejscach – wewnątrz wystawy oraz na zewnątrz (wyjście przez salę wystawową na parterze ekspozycji).

 

Zrekonstruowany fragment muru średniowiecznego w przybliżeniu oddaje prawdopodobny jego wygląd wraz ze zwieńczeniem – przedpiersiem z blankami (krenelażem) oraz gankiem dla straży.

 

Inwestycja zrealizowana została w 85% ze wsparciem unijnym oraz z 10% dofinansowaniem z budżetu państwa. Wkład własny Miasta wyniósł 5% kosztów. Prace polegały między innymi na: naprawie i wzmocnieniu fundamentu muru oraz uzupełnieniu ubytków. Zmodernizowany teren został także w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprzez montaż widny oraz specjalnej platformy. Całość zaaranżowana została elementami nawiązującymi do średniowiecznego Inowrocławia. Wieczorem wyjątkowy efekt nadaje oświetlenie. Wiosną i latem uroku temu miejscu doda także zieleń.

Średniowieczny mur przy ul. Kasztelańskiej

Godziny otwarcia:

Wtorek – piątek: 10:00-18:00

Sobota: 12:00-17:00

 

Telefon: 506 530 631

 

Grupy zorganizowane zachęcamy do wcześniejszego kontaktu

„Inwestycja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020”

„Zagospodarowanie otoczenia fragmentu średniowiecznego muru obronnego przy ul. Kasztelańskiej 22 w Inowrocławiu na cele społeczne”