Podróż do Raju w oczach Gagika Parsamiana

Rajskie kwiaty i elementy abstrakcyjne zagoszczą już niedługo w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu podczas wystawy Gagika Parsamiana „Podróż do Raju”. Do odwiedzenia wystawy zapraszają Kujawskie Centrum Kultury i Miasto Inowrocław. Wystawa będzie realizowana w ramach cyklu „Artysta Artysty, czyli Leonard Franciszek Berendt prezentuje”.

Po raz kolejny Galeria Miejska w Inowrocławiu zaskoczy swoją ekspozycją. To wszystko za sprawą wystawy jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy ormiańskich – Gagika Parsamiana. Jego obrazy to dzieła mieszające ze sobą dwa nurty – realizm i abstrakcjonizm, w których widoczne są elementy malarstwa Claude’a Monet’a, Pierre’a Bonnard’a czy Arshile’a Gorky’ego. W Galerii Miejskiej będzie można obejrzeć około 30 kompozycji stricte abstrakcyjnych i takich, które w swojej intensywnej kolorystyce przedstawiają kwiaty. Swoim malarstwem Gagik Parsamian zabiera nas w „Podróż do Raju”, zmusza do marzeń o lepszym świecie, tak często niedostrzeganym, czasami pomijanym, niekiedy bezpowrotnie utraconym.

Realizm i abstrakcjonizm to na pozór dwa odmienne światy, ale kiedy uważnie spojrzymy na prezentowane na wystawie obrazy, (…) dojdziemy do momentu, w którym kształt redukuje się do barwnej plamy, do „punktu i linii na płaszczyźnie”. Wtedy otwierają się granice wyobraźni, w których abstrakcja staje się realnościąmówi  Roman Nieczyporowski – historyk, doktor nauk humanistycznych i teoretyk sztuki.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 5 września, w godzinach otwarcia Galerii Miejskiej tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-17:00 oraz w soboty od 10:00 do 15:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.