Wystawa MARCIN KYDRYŃSKI – „Harmonia”

Kujawskie Centrum Kultury ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy zatytułowanej „Harmonia”, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 lutego 2023 roku, o godzinie 14.00 w Galerii Miejskiej, na piętrze Teatru Miejskiego. Będzie to okazja do zapoznania się z fotografiami z podróży po Afryce i Wschodzie, jak również do spotkania z ich autorem, Marcinem Kydryńskim.

Ekspozycja składa się z 26 zdjęć, przedstawia krajobrazy i ludzi w ujęciu Marcina Kydryńskiego, dziennikarza muzycznego, wędrowca, a chwilami piosenkopisarza, producenta płytowego, organizatora koncertów i festiwali, który przez 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od czerwca 2020 roku Marcin Kydryński prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w „National Geographic” jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii.

 

            „Spytany, czemu fotografuję, przyznaję się do prowadzenia dziennika źrenicy. Nie opuszcza mnie nadzieja, że każdy kadr utrwala, ocala od zapomnienia, „nadaje wagę”. Twarze, przedmioty, smugi światła, kształty chmur – ze swej istoty najbardziej zmienne – uzyskują przywilej trwania. Złudzenie nieśmiertelności. Jej dotyk muska i mnie, w końcu fotografie są zawsze kroniką spojrzeń ich autora. Każdy z tych obrazów to swoisty autoportret (…) Ale fotografia bywa też dla mnie terapią. Lekiem na zgiełk, nadmiar, przypadkowość i zamęt otaczającego mnie świata” – mówi o swej pasji autor wystawy, Marcin Kydryński.

 

Marcin Kydryński jest także autorem książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”, a w 2017 r. w Edipresse Książki – nowe i odświeżone wydanie tytułu. W 2020 roku ukazała się książka „Dal”, a w marcu 2022 roku premierę miała najnowsza pozycja, poświęcona wspomnieniom z podróży do Azji – „O Wschodzie”, którą będzie okazja nabyć również w Inowrocławiu.

 

Na sobotni wernisaż – 11 lutego, godz. 14.00 – obowiązują zaproszenia, które można odebrać w KCK (ul. Jana Kilińskiego 16) i Informacji Turystyczno-Kulturalnej (ul. Kr. Jadwigi 3). Wystawa dostępna będzie nieodpłatnie od 13 lutego do 15 marca 2023 roku od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00 i w sobotę w godz. 10.00-15.00.

 

Zapraszamy!