Chór Halka

Towarzystwo Śpiewu „Halka” powstało 3 czerwca 1923 roku i działa pod patronatem „Sody Polskiej” Ciech – Dywizji Sodowej w Inowrocławiu.
Pierwszym prezesem chóru został Franciszek Klaus. Do dyrygentów Towarzystwa z wieloletnim stażem należeli: Franciszek Emmons i Witold Kocikowski. Od 1987 roku dyrygentem jest Waldemar Szafrański, a funkcję prezesa chóru sprawuje Eugeniusz Kubski.
Chór na stałe wpisał się w życie kulturalne Kujaw, a przede wszystkim Inowrocławia. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Członkowie „Halki” byli odznaczani wieloma prestiżowymi nagrodami. Uniwersalność, różnorodność i artystyczna wartość repertuaru pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w licznych festiwalach i konkursach muzycznych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Ponad 90-letnia działalność zespołu obfituje w niezapomniane, doniosłe wydarzenia. Niewątpliwym jednym z najważniejszych było osobiste spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Watykanie 29 czerwca 1995 roku.
Swoim śpiewem „Halka” dodaje splendoru wielu wydarzeniom kulturalnym, patriotycznym i religijnym. Do tradycji chóru weszło występowanie w okresie Bożego Narodzenia w inowrocławskich świątyniach i zakładach pracy z repertuarem kolęd i pastorałek.
Wielokrotnie o zespole pisano na łamach prasy lokalnej, zakładowej, a także na kartach publikacji o charakterze informacyjnym. Nie zabrakło także chóru „Halka” na ekranach telewizyjnych, m.in. w Telewizji Polonia i w rozgłośniach radiowych.
Grupa osób z Towarzystwa Śpiewu „Halka”, ludzi rozmiłowanych w muzyce i sztuce potrafi niejako zarażać siłą przyjaźni i wzajemnej sympatii. Dowodem tego są corocznie organizowane przez chór Bale Śpiewaka oraz wojaże zagraniczne, połączone z koncertami. Chórzyści odwiedzili Niemcy, Francję, Włochy, Austrię, Danię, Szwecję, Chorwację, grecką wyspę Korfu ,Czechy, Litwę Macedonię, Hiszpanię prezentując własny program artystyczny, bowiem „Halka” śpiewa nie tylko po polsku, ale również po angielsku, niemiecku, francusku, słowacku i po łacinie.

Z całą pewnością Towarzystwo Śpiewu „Halka” na stałe wpisało się w dzieje Inowrocławia .

Spotkania chóru Halka:

Prezes: Eugeniusz Kubski

Dyrygent (instruktor) – Waldemar Szafrański, tel. 505 154 427

 

GODZINY ZAJĘĆ:

wtorek – godz. 17.30 – 19.30,

czwartek – godz. 17.30 – 19.30.