Znamy tegorocznych zwycięzców ARLEKINADY

W sobotni wieczór poznaliśmy zwycięzców tegorocznego, XIX Festiwalu Małych Form Teatralnych ARLEKINADA – widowiska, które narodziło się i od lat niezmiennie odbywa się w Inowrocławiu. Wśród nagrodzonych młodych, zdolnych adeptów teatru pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną zdobył Młodzieżowy Teatr Małych Form FERMENT ze spektaklem pt. „Siostry”.

 

ARLEKINADA, czyli Festiwal Małych Form Teatralnych odbył się w Inowrocławiu już po raz 19. Pomysłodawcą i inicjatorem teatralnych zmagań jest Elżbieta Piniewska, która otoczyła opieką artystyczną całe przedsięwzięcie. Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Inowrocław, Powiat Inowrocławski, Kujawskie Centrum Kultury oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Tegoroczny festiwal był wyjątkowy, bo pokazał nam jaką moc i magię ma teatr w tych trudnych dla nas czasach. Młode i utalentowane grupy teatralne w swoich spektaklach podjęły niejednokrotnie tematykę trudną oraz pełną wyzwań, od samotności i przemocy, aż po interpretacje poezji czy dramatów romantycznych. Wśród spektakli pojawiła się II część „Dziadów” czy „Prawy sercowy” – opowieść o przemocy, wstydzie i samotności. Na deskach inowrocławskiego teatru zaprezentowały się wcześniej wyselekcjonowane małe formy teatralne z całej Polski, które własnymi interpretacjami wywalczyły miejsca na podium.

Zmaganiom młodych talentów przyglądało się 3-osobowe jury złożone z aktorów, krytyków i znawców filmu oraz teatru, a wśród nich: Jowita Budnik, Łukasz Maciejewski i Jerzy Rochowiak. Ponadto, w tym roku, do zacnego grona jury dołączyli młodzi i zdolni aktorzy, którzy kształcili swoje umiejętności teatralne pod okiem Elżbiety Piniewskiej tj. Weronika Kwiatkowska, Małgorzata Puła i Adam Stępień.

 

Jury finalnie nagrodziło następujące grupy teatralne:

  • I miejsce i czek o wartości 2 500 zł – Młodzieżowy Teatr Małych Form FERMENT z MOK w Dębicy za spektakl „Siostry” w reż. Dominiki Migoń-Madury)
  • II miejsce i czek o wartości 2 000 zł – Stowarzyszenie Teatr AGRAFKA z Chełmna za spektakl „Prawy sercowy” w reż. Igi Jambor-Skupniewicz
  • III miejsce i czek o wartości 1 500 zł – Teatr PRZY OKAZJI z LO im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym za spektakl „Po lekturze” w reż.  Grażyny Smolibockiej

 

WYRÓŻNIENIA otrzymały:

  • Teatr MEANDRY z I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie za spektakl „Dziady” cz. II w reż. Arletty Jagodzińskiej
  • Teatr AVIS z Nowosolskiego Domu Kultury za spektakl „Polowanie na ćmę” w reż. Alicji Chyżak-Fitas

 

W teatralnych zmaganiach jury przyznało również nagrody dla najlepszych aktorek. Wygraną w postaci czeku pieniężnego otrzymały ex aequo dwie aktorki z Młodzieżowego Teatru Małych Form FERMENT – Zuzanna Borowiec i Alicja Wojnarowska.

Nagrodę w tej samej kategorii przyznało również jury młodych, którzy docenili najlepszą aktorkę i aktora, nagradzając Weronikę Kruszkę i Piotra Wekwertha z Teatru MEANDRY z I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie.

 

Ważnym elementem wręczenia nagród, były gratyfikacje przyznane w kategorii najlepszego reżysera i scenografii. Fundatorem nagród pieniężnych w tej kategorii był Powiat Inowrocławski. Nagrodę za najlepszą scenografię otrzymała Alicja Czyżak-Fitas z Teatru AVIS z Nowosolskiego Domu Kultury za scenerię do spektaklu „Polowanie na ćmę”. Najlepszym reżyserem okazała się Iga Jambor-Skupniewicz, która na co dzień prowadzi Stowarzyszenie Teatr AGRAFKA w Chełmnie.

 

Tegoroczna ARLEKINADA, czyli Festiwal Małych Form Teatralnych połączony został z wydarzeniem ARLEKINADA Tydzień Teatru organizowanym przez Kujawskie Centrum Kultury, w którym na inowrocławskiej scenie mogliśmy oglądać największe gwiazdy kina i teatru m.in. Sonię Bohosiewicz czy Hannę Śleszyńską oraz wysłuchać nastrojowych koncertów Ralpha Kaminskiego czy Jacka Bończyka.

 

Partnerem głównym całego wydarzenia było Województwo Kujawsko-Pomorskie, mecenasem Bank Spółdzielczy z Inowrocławia. Wśród partnerów pojawiły się takie firmy, jak: POLI, ALSTAL, Diament, POZKAL, MPK Inowrocław, Biuro Turystyki PRZYGODA, Zakład Energetyki Cieplnej, PGKiM, Stowarzyszenie Firm Miasta i Gminy Pakość, PWiK Sp. z o.o., firma Barbara Luijckx i JG SPORT Jacek Gajewski.