Wystawa solnictwa w jednym miejscu

Stała Wystawa Solnictwa, znajdująca się w budynku Teatru Miejskiego, wzbogaci się o kolejne eksponaty dokumentujące dzieje kujawskiego solowarstwa. To wynik współpracy, podjętej pomiędzy Starostą Powiatu Inowrocławskiego Wiesławą Pawłowską i Prezydentem Miasta Inowrocławia Ryszardem Brejzą.

Ze względu na zmianę sposobu zagospodarowania pomieszczeń w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, w którym funkcjonowała wystawa „Kopalnia Soli Solno”, cenne pamiątki znajdą swoje miejsce w podziemiach Teatru Miejskiego, w Stałej Wystawie Solnictwa, która prowadzona jest przez Kujawskie Centrum Kultury.

Po wymianie korespondencji Starosty Powiatu Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej z Prezydentem Miasta Inowrocławia Ryszardem Brejzą, odbyły się pierwsze spotkania, których celem było ustalenie kolejnych kroków współpracy. Na podstawie umowy, którą dyrektorzy instytucji kultury – Tomasz Maliszewski i Marcin Woźniak, podpisali podczas konferencji prasowej, w depozyt przekazane zostają eksponaty, pochodzące z Kopani Soli Solno w Inowrocławiu, wydobyte przed jej likwidacją.

Do pamiątek górniczych należą m.in. wózek kolejki z obrotnicą, drabina drewniana z naciekiem solnym, wiertnice, tablice, zawory, natrysk solankowy, telefony, aparaty tlenowe, lampy górnicze, piórniki górnicze, a także rzeźby z soli.

W Kujawskim Centrum Kultury w Inowrocławiu, podjęte już zostały prace przygotowawcze w pomieszczeniach Stałej Wystawy Solnictwa. Na czas wykonywania modernizacji, wystawa będzie nieczynna. Otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku – 4 grudnia, w Barbórkę.

Zlokalizowanie pamiątek z inowrocławskiej kopalni soli w jednym miejscu, to przede wszystkim ułatwienie dla turystów. Osoby zainteresowanie historią nieistniejącej już kopalni soli, poznają ją w Teatrze Miejskim, w Stałej Wystawie Solnictwa. Promocja tego miejsca będzie odbywała się również poprzez nowy logotyp wystawy.

Warto przypomnieć, że wstęp na wszystkie stałe wystawy prowadzone przez Kujawskie Centrum Kultury – Wystawę Solnictwa, Ekspozycję Archeologiczną Askaukalis i Instytut Prymasa Józefa Glempa – jest bezpłatny.