14 października 2023 roku w ramach #InoClassicFestiwal w Galerii Miejskiej (pl. Klasztorny 2 w Inowrocławiu) odbył się niezwykły wernisaż. Swoje dzieła zaprezentowali DOROTA KUCZMA, WACŁAW KUCZMA i PRZYJACIELE: Susanne Nietmann, Barbara Proksch, Tania Raschied, Wolfgang Grimm, Baldin Ahmad, Piotr Kuczma, Paweł Lewandowski-Palle, Oert Miziri, Eimutis Markunas, Faek Rasul, Dazi Tyroller, Wojciech Woźniak, Willi, Wojciech Sobczyński i Carolina Khouri.
Wystawa jest pokazem dorobku artystycznego Doroty i Wacława, powstałych od lat osiemdziesiątych XX wieku do 2023 roku. Ukazuje zmienność artystycznych zainteresowań obrazowanych w formie rysunków i prac malarskich.
Wystawę można zwiedzać nieodpłatnie do 19 listopada:
– od poniedziałku do piątku – w godz. 11.00-17.00,
– w sobotę – w godz. 10.00-15.00.
D. Kuczma, W. Kuczma O WYSTAWIE: „Prezentacja naszego artystycznego dorobku otoczona jest dziełami autorstwa naszych przyjaciół. Pochodzą oni z Polski, Anglii, Austrii, Holandii, Niemiec, Albanii, Litwy, Norwegii: Susanne Nietmann, Barbara Proksch, Tania Raschied, Wolfgang Grimm, Baldin Ahmad, Piotr Kuczma, Paweł Lewandowski-Palle, Oert Miziri, Eimutis Markunas, Faek Rasul, Dazi Tyroller, Wojciech Woźniak, Willi, Wojciech Sobczyński i Carolina Khouri. Łączy nas z nimi wieloletnia przyjaźń artystyczna i osobista. Przeżyliśmy wspólnie wiele wspaniałych lat i twórczych dokonań. Bardzo dziękujemy im wszystkim za wspólne doświadczanie sztuki„.
WACŁAW KUCZMA
Urodził się w Bydgoszczy 6 czerwca 1956 roku. Mieszka i pracuje w Jeżewicach. W latach 1977-1982 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z malarstwa obronił we wrześniu 1982 roku w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Tytuł doktora sztuki uzyskał w 2021 roku. W latach 1993-2003 roku pełnił funkcję Prezesa Stowarzyszenia Artystycznego Wieża Ciśnień w Bydgoszczy (którego był współzałożycielem). W 1998 roku wspólnie z żoną założył Towarzystwo Wspierania Edukacji Plastycznej, które działało do końca roku 2005. To wieloletni dyrektor Galerii Miejskiej w Bydgoszczy, CSW Znaki Czasu w Toruniu, a obecnie dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Od 1982 do dnia dzisiejszego prowadzi działalność artystyczną w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji artystycznej i performance. W swojej działalności zorganizował i był autorem ponad stu wystaw, kilkudziesięciu spotkań i sympozjów oraz wielu działań efemerycznych. Obejmowały one sztukę i twórczość artystów bydgoskich regionu, polskich i zagranicznych. Wiele z nich to jedyne pokazy na terenie Polski.
Za swoją działalność organizacyjną kuratorską otrzymał liczne nagrody. Do najważniejszych należą: Nagroda w Konkursie Bielska Jesień 1984 oraz Główna Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Malarstwa w Baia Mare w Rumuni w 2008 roku.
Swoje prace prezentował w galeriach w Polsce, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, Grecji, Słowacji, Niemczech, Rumuni, Holandii, USA, Turcji i Albanii.
Kurator i współkurator wielu wystaw w Polsce i za granicą, między innymi: w Toruniu w CSW – Marina Abramović „The Cleaner” w 2019, w Marina Abramovoć „Pamięci Bytu w Kownie” w 2022 r, w Kurdystanie „Oblicza Trwania” w Bydgoszczy w 2022 r. czy też wystaw sztuki współczesnej z Chin i Albanii.
DOROTA KUCZMA
Urodzona w 1958 roku w Poznaniu, mieszka i pracuje w Jeżewicach. Należy do ZPAP Okręg Toruński. Wspólnie z Wacławem Kuczmą organizuje wystawy artystów polskich i zagranicznych w kraju i za granicą; są wśród nich Tadeusz Brzozowski, Barbara Gawdzik-Brzozowska czy Wolfgang Grimm.
– 1993-06 – wraz z Wacławem Kuczmą, Wojfgangiem Grimm i Dazim Tyroller organizuje Polsko-Niemieckie Sympozja Artystyczne Sztuk Wizualnych w Polsce i Niemczech.
– 1993-2003 – wraz z kilkoma artystami zakłada Stowarzyszenie Artystyczne Wieża Ciśnień. W 1999 roku – wraz z Wacławem Kuczmą zakłada Towarzystwo Wspierania Edukacji Artystycznej oraz Szkołę Fantazji i Wyobraźni w Bydgoszczy, gdzie prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi, organizuje bankiety artystyczne i aukcje dzieł sztuki.
Od 1993 roku brała udział w wystawach zbiorowych (38) i indywidualnych (22), m.in.: GSW Ostrołęka, Łomża, BWA Krosno, Galeria Koferfabrik Norymberga, Galeria an der Havel Fontane Brandenburg; Galeria Kantorek, Bydgoszcz; Galeria 13 – Nowy Jork, Miami; Galeria Sztuki Nowoczesnej, Genthin; BWA Zakopane; Galeria Jatki, Nowy Targ; Galeria Wieża Ciśnień, Bydgoszcz; Galeria Miejska bwa, Bydgoszcz; Galeria Gegenwart Straubing; Stary Browar, Schwarzach; Teatr Polski w Bydgoszczy; Galeria IDK, Inowrocław; Ratyzbona, Niemcy; Galeria SA, Graz; Galeria Miejska w Patras, Grecja; Galeria VIAP, Herlen, Holandia; Galeria Miejska w Salonikach, Grecja; Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Polygonum – Galeria Miejska Bydgoska, Rion – Grecja, Holland Art Gallery – Amsterdam, Galerie we Włocławku, Płocku, Gorlicach, Nakle. Wilno, Toruń, Gdynia, Stambuł, Tirania w Albanii, Galeria “Pokaz” w Warszawie, Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Pawilon czterech Kopuł – Wystawa Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady, Galeria Menoparkas w Kownie.
Współpracuje kuratorsko przy wielu wystawach w Polsce i za granicą m.in.: Marina Abramowicz – “Pamięci Bytu” w Kownie w 2022 roku oraz “Kurdystan Oblicza Trwania” w Bydgoszczy w 2022 roku.
- Nagrody artystyczne: Biennale Sztuki Bydgoszcz – 2000, Biennale Sztuki Toruń – 2012.
- plakat