Tydzień Teatru ARLEKINADA 2024

Tydzień Teatru ARLEKINADA to cykl wydarzeń kulturalnych, który gości w inowrocławskim kalendarzu imprez już po raz czwarty! I tym razem będzie to prawdziwa gratka dla miłośników wysublimowanej muzyki i sztuki aktorskiej. Święto Teatru w Inowrocławiu odbędzie się w terminie 18-23 marca i będzie okazją do uczestnictwa w projektach muzycznych i aktorskich w wykonaniu wspaniałych artystów.

Organizatorami wydarzenia są: Kujawskie Centrum Kultury i Miasto Inowrocław. Mecenasem Festiwalu został Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a mecenasem kultury – Bank Spółdzielczy w Inowrocławiu.

Tydzień Teatru ARLEKINADA zainauguruje koncert zatytułowany „Śmiercie” w wykonaniu Magdaleny Kumorek z zespołem. Do Teatru Miejskiego zapraszamy w poniedziałek, 18 marca, o godzinie 18.00. Będzie to pełna energii muzyczna opowieść, która powstała z miłości do polskiej muzyki ludowej i twórczości genialnego poety Dwudziestolecia Międzywojennego Bolesława Leśmiana. Kompozytorką utworów jest Magdalena Kumorek, zaś aranżacji – Piotr Dziubek. I choć tematyka projektu krąży wokół śmierci, to melancholii odbiorca znajdzie tu naprawdę niewiele. „Śmiercie” to raczej wadzenie się z tym, co nieuchronne, niesamowita energia i radość z życia oraz kilka nut z przytupem w tle. Cena biletu na koncert to 45 zł.

Wtorkowy wieczór Tygodnia Teatru, 19 marca, minie w towarzystwie Szymona Majewskiego podczas monodramu „MaminSzymek”, w którym opisuje On relacje z ukochaną Mamą. A możemy się jedynie domyślać, co to znaczy być matką Szymona Majewskiego?! Będzie to rodzaj intymnego, ale też pełnego humoru i inteligencji, pożegnania, w którym porusza wiele spraw: relacja Matki z Synem, PRL w tle, wojsko, szkoła i punk rock. A wszystko zapośredniczone tuż obok Och-Teatru, na warszawskiej Ochocie, gdzie wychowywał się Szymon Majewski. Wszystkie przedstawione historie wydarzyły się naprawdę, choć niektórym trudno będzie uwierzyć. Na monodram obowiązują bilety w cenie 45 zł.

Kolejny dzień teatralnego tygodnia, 20 marca, będzie okazją do podwójnego świętowania, bowiem na ten dzień zaplanowano dwa wydarzenia. O godzinie 17.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej odbędzie się wieczór poetycki i spotkanie autorskie Magdaleny Szpunar poprzedzone spektaklem zatytułowanym „Jesteś za krucha na ten świat” – na podstawie Jej wierszy z tomiku „Mieszkają we mnie słowa” – w wykonaniu Inowrocławskiego Teatru Otwartego według pomysłu inscenizacyjnego Elżbiety Piniewskiej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Z kolei o godz. 19.00 na deskach inowrocławskiego Teatru Miejskiego zagra zespół Dr Misio pod wodzą Arka Jakubika, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty i reżysera. W koncercie „Chory na Polskę” usłyszymy solidne brzmienia, ciężkie riffy oraz znakomite teksty Krzysztofa Wargi i Marcina Świetlickiego czyli sporą dawkę ostrego rock&rolla. Bilety na koncert dostępne są w cenie 45 zł.

W czwartek, 21 marca, o godzinie 18.00 rozpocznie się monodram Jacka CyganaSprzedawca życzeń”. Na scenie podziwiać będziemy Adama Ferencego (w roli reżysera i aktora), który wcieli się w rolę człowieka, który z układania życzeń uczynił sens swego życia, a przy tym zawód. Poeta czy już szarlatan, osobnik twardo stąpający po ziemi czy kosmita, który żyje na granicy realności? Adam Ferency w sposób mistrzowski ukaże wszystkie odcienie osobowości bohatera, który w jego kreacji bywa śmieszny i tragiczny, mocny i bezbronny, zawsze jednak uczciwy i wierny swojej pasji, zawsze trzymający wysoko rangę człowieka. Będzie to spotkanie świetnej prozy i aktorskiego kunsztu. Cena biletu to 45 zł.

Nieodłącznym wydarzeniem Tygodnia Teatru będzie – organizowany po raz dwudziesty pierwszy – Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada”, promujący młode talenty. 22 marca (godz. 14.00-18.00) i 23 marca (godz. 9.00-13.00) na deskach inowrocławskiego teatru zaprezentują się młodzieżowe zespoły teatralne małych form z całej Polski, a ich prezentacje sceniczne oceniać będą profesjonaliści – JURY w składzie: Marta Nieradkiewicz, Marta Kuligowska, Tomasz Wasilewski i Łukasz Wudarski. Swoje nagrody przyznają też Jury młodzieżowe. Wstęp na przegląd spektakli jest wolny.

Zwieńczeniem teatralnego tygodnia, w sobotę 23 marca, będzie koncert „Ørganek MTV Unplugged”. Będzie to również finał dekady działalności zespół Adama Staszewskiego, Roberta Markiewicza, Tomasza Lewandowskiego i Tomasza Organka na polskiej scenie muzycznej. Muzycy zaprezentują publiczności nowe, ciekawe i często zaskakujące aranżacje swoich utworów, bawiąc się w mieszanie różnych gatunków muzycznych. Rock łączy się w nich z elementami cygańskiego jazzu rodem z międzywojennego Paryża, a muzyka literacka z kabaretem, dodatkowo w towarzystwie sekcji dętej w składzie Tomasz Orłowski – trąbka, flugelhorn, Szymon Łukowski – flety, klarnet, saksofony, dzwonki, Maciej Kociński – saksofony, klarnety, Bartłomiej Halicki – puzony. Za aranżacje sekcji dętych odpowiada Tomasz Lewandowski i Szymon Łukowski. Za aranżacje utworów odpowiada Tomasz Lewandowski, Robert Markiewicz, Adam Staszewski oraz Tomasz Organek. Koszt biletu to 150 zł.

Bilety na wydarzenia i karnety (w cenie 220 zł) zakupić można w Kujawskim Centrum Kultury i Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz na www.kckino.pl.

Imprezą towarzyszącą Tygodniowi Teatru Arlekinada będzie wystawa ze zbiorów Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza „Biblioteka w teatrze – teatr w bibliotece”.

 

MECENAS FESTIWALU