Święto Niepodległości 2023 w Inowrocławiu

W tym roku obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcamy do wspólnego świętowania.

11 listopada o godzinie 10.00 w kościele Zwiastowania NMP odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Później nastąpi przemarsz ulicą Biskupa Antoniego Laubitza, przez Rondo Solidarności pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam będzie miała miejsce uroczystość patriotyczna wraz z salwą honorową oraz apelem pamięci. Odśpiewany zostanie hymn narodowy, a delegacje tradycyjnie złożą kwiaty pod pomnikiem.

Uczcić odzyskanie niepodległości będzie można również na sportowo podczas Turnieju Koszykówki „Przyjaciele OSiR dla Niepodległej” o godzinie 9.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej, na który wstęp jest bezpłatny. Dodatkowo na VII Bieg Niepodległości, który rozpocznie się o godzinie 13.00 na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków, przy ul. Wierzbińskiego 2. Aby wziąć udział w biegu, należy się zapisać (szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.osir.inowroclaw.pl). Opłata wpisowa wynosi 50 złotych. Organizatorzy zapraszają także wszystkich, którzy zechcą kibicować biegaczom.

Od godziny 15.00 do 18.00 odbywać się będzie Festyn Rodzinny „Z gęsiną w tle” na placu przed Halą Widowiskowo-Sportową, na który wstęp jest bezpłatny. Do dyspozycji mieszkańców będzie strefa gastronomiczna oraz animacje dla dzieci. Będzie można podziwiać pokazy kulinarne, pokazy taneczne i wokalne inowrocławskiej młodzieży oraz wysłuchać występu zespołu WHITE SKY. W międzyczasie koła gospodyń wiejskich będą rywalizowały w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę z gęsiny.

Na ulicach Inowrocławia i budynkach użyteczności publicznej zostaną wywieszone flagi Polski. Żaczki, pomnik Królowej Jadwigi i Generała Sikorskiego, tradycyjnie przyozdobione będą biało-czerwonymi szarfami. Od 10 do 12 listopada narodowymi barwami rozbłyśnie również tężnia solankowa.

Dodatkową atrakcją planowaną przez MPK Inowrocław 10 listopada będzie „Autobus dla Niepodległej”, w którym pasażerowie usłyszą pieśni patriotyczne.

 

Zapraszają: Miasto Inowrocław, Kujawskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.