SIESTA W DRODZE – koncert Lucibeli

Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze – LUCIBELA

 

Bohaterką jesiennej „SIESTY w drodze”, a zarazem wydarzeniem INO CLASSIC FESTIWAL, będzie Lucibela, wyśmienita wokalistka z Republiki Zielonego Przylądka. Na koncert zapraszamy w sobotę, 14 października, o godz. 19.00, do Teatru Miejskiego w Inowrocławiu.

 

Bilety dostępne:

– Kujawskie Centrum Kultury, ul. Jana Kilińskiego 16, tel. 52 357 58 67

Informacja Turystyczno-Kulturalna Inowrocław, ul. Królowej Jadwigi 3

– INTERNETOWO – www.kckino.pl/bilet/lucibela-ino-classic-festiwal/

 

 

MARCIN KYDRYŃSKI o LUCIBELI:

„Powiedzieć, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii, to jednak trochę skrzywdzić tę młodą artystkę. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest doskonale własny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy.

LUCIBELA, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino di Santiago flirtują z klubowymi rytmami – Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł. Zaczynała w hotelowych barach wysp Sal i Boa Vista, śpiewając piosenki Cesarii, Titiny, Bany. Nieuchronnie, jak wszyscy artyści kabowerdyjscy, chciała sprawdzić się w Lizbonie. Przez kilka lat śpiewała tam z zespołem Nos Raiz (nasze korzenie) pod gołym niebem, na starej przystani przy centralnym placu miasta. Ilekroć brzmiał tam jej głos, tłum gęstniał i nie rozchodził się aż do ostatniej piosenki. Z zespołem nagrała kilka utworów na płytę Conquistador w 2017 roku. Było jednak oczywiste, że talent tej miary potrzebuje światowej ekspozycji. Lucibelę usłyszał nieomylny Jose da Silva, odkrywca Cesarii i właściciel firmy płytowej Lusafrica. Zaprosił ją do studia w Paryżu i znalazł najznakomitszych muzyków na pierwszą autorską płytę.

Nie ulega wątpliwości, że mamy przed sobą jeden z największych talentów dekady. Pierwszy album – Laco Umbilical zwiastował lata olśnień i wzruszeń i wtedy też zaprosiliśmy Lucibelę do Polski po raz pierwszy. Rok 2022 przyniósł kolejną fenomenalną płytę i światową trasę: Amdjer.

Jesteśmy szczęśliwi i dumni, mogąc raz jeszcze zaprezentować głos, który zachwycił cały świat.”

 

MUZYKA

https://www.youtube.com/watch?v=Y1PhjuRkq4Y

https://www.youtube.com/watch?v=4nYH0ielqi0

https://www.youtube.com/watch?v=CkCpk4u4_Qs

 

Założeniem „SIESTY w drodze” jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji „Pora Siesty” Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji „Siesta” (wydano już XV edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym „SIESTY w drodze” jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf, współorganizator Siesta Festival w Gdańsku. Jak sam przyznaje: „zaczęliśmy w okolicach święta zakochanych, w lutym 2012, by następnie spotykać się co kilka miesięcy i doprowadzić rokrocznie do szczęśliwej kulminacji na Siesta Festivalu u progu maja i dalej grać aż do końca roku. Z nadzieją, że te koncerty, jak ich radiowa starsza siostra, na trwałe wpiszą się w życiorys setek, jeśli nie tysięcy ludzi. Będę zaszczycony mogąc objąć artystyczne przywództwo przedsięwzięcia i przyjmując rolę prowadzącego każdy z wieczorów.”

SIESTA w drodze gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, Marcio Farco czy Dino Di Santiago.

W Sieście przenikanie się kultur, zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów, pojednanie ponad historycznymi podziałami, to – obok samej materii muzyki –  najcenniejsze wartości.

 

Organizatorzy: Kujawskie Centrum Kultury, Miasto Inowrocław

Partnerzy: Województwo Kujawsko-Pomorskie, inicjatywa „Czujesz Klimat Rossmanna”

Sponsorzy: Ciech Soda Polska, Barbara Luijckx sp. z o. o.

Mecenas kultury: inoBank

Patronat medialny: Radio Nowy Świat, Jazz Forum, JazzSoul.pl