Wystawa POLSKIE GRUDNIE 1970, 1981

Kujawskie Centrum Kultury i Miasto Inowrocław zapraszają do Galerii Miejskiej, gdzie od 14 grudnia prezentowana jest wyjątkowa wystawa zatytułowana POLSKIE GRUDNIE 1970, 1981. Składa się na nią kolekcja plakatów solidarnościowych Jerzego Brukwickiego, kuratora wystawy. Plakaty tworzą opowieść o polskich grudniach 1970 i 1981 oraz wydarzeniach dziejowych wyprzedzających je: poznańskim Czerwcu 1956 i Czerwcu 1976. Ponadto w Galerii prezentowane są rzeźby „grudniowe” Krzysztofa Mazura i Marcina Rząsy, a także specjalne pocztówki wspierające idee ówczesnej „Solidarności” zaprojektowane przez wybitnych grafików takich jak: Andrea, Roland Topor, Cesar Baldaccini, Christo, Grapus, Antonio Saura, Antonio Segui, Wolf Vostell i wydane we Francji w 1982 roku.

 

„Polskie Grudnie… śnieżne, mroźne, nie zawsze świąteczne i radosne. Jakby na przekór tej porze roku i pogodzie, w dziejach Polski grudzień stał się synonimem narodowej tragedii i ofiary, krwi składanej przez Naród, która przyniosła wolność. Nie ma patriotycznego grudnia bez otwartego, wolnego Gdańska. To tam się coś ważnego dla nas wszystkich rodziło i ogrzewało nadzieją” – wspomina i zachęca do zwiedzenia wystawy Ryszard Brejza, Prezydent Miasta Inowrocławia.

 

„W lata 80. ubiegłego wieku – pomimo wielu ograniczeń i trudnych warunków konspiracyjnych – wydano mnóstwo świetnych plakatów politycznych i kulturalnych, pełnych treści i wartości o dużym znaczeniu społecznym i niepodległościowym. Projektowali je twórcy związani z „Solidarnością”, z ruchem kultury niezależnej. Wyrażają sprzeciw wobec niesprawiedliwości, przemocy, zniewoleniu i nietolerancji. Znaki i symbole graficzne stały się powszechnie zrozumiałym sposobem porozumiewania się, przypominały i komentowały wydarzenia z nieodległej przeszłości i dekady lat 80., interpretowały proces obalania totalitarnej władzy. Stały się artystycznym śladem tamtych lat, prawdziwym dokumentem tamtego czasu” – mówi Jerzy Brukwicki, kurator wystawy.

 

Inauguracja wystawy odbyła się we wtorek, 13 grudnia, a uświetniły ją: pokaz filmu „Uśmiech przez łzy – podziemne kartki bożonarodzeniowe i noworoczne z lat 1982-1989″ oraz wykład Jerzego Brukwickiego „Teatr był pierwszy… Niezależne życie teatralne w Polsce w latach 80. ubiegłego wieku”, w czasie którego krytyk sztuki, kurator wystaw, dziennikarz i wieloletni szef warszawskiej Galerii Krytyków „Pokaz” opowiedział o zmaganiach artystów z władzą w czasach PRL. 

 

Wystawa dostępna będzie nieodpłatnie od 14 grudnia 2022 roku do 31 stycznia 2023 po uprzednim zapisie pod numerami telefonów: 506 530 401 i 506 530 404.

 

Autorem plakatu wystawy jest Eugeniusz Skorwider.