„LUDZIE, WOJNY I ZWIERZĘTA” WYSTAWA PRAC UKRAIŃSKIEGO ARTYSTY W INOWROCŁAWIU

Poruszająca do głębi wystawa ukraińskiego artysty Serhiya Savchenko pt. „Ludzie, wojny i zwierzęta. Wybrane historie” zagości w inowrocławskiej Galerii Miejskiej. Głównym tematem wystawy malarstwa i grafik będzie wojna w Ukrainie widziana z perspektywy własnej i ludzi poranionych i okaleczonych tą wojną.

Dzięki inowrocławskiemu artyście Leonardowi Franciszkowi Berendtowi, od 27 kwietnia w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu, będziemy mogli oglądać wystawę malarstwa i grafik ukraińskiego artysty Serhiya Savchenko.

Serhiy Savchenko to mój wieloletni kolega. Obydwoje mamy ogromną artystyczną wrażliwość, a nasze prace są często odzwierciedleniem naszych emocji i stanów. Stąd pomysł realizacji projektu pod nazwą „ARTYSTA ARTYSTY”. Bodźcem do organizacji wystawy Serhiya jest nasza wspólna manifestacja przeciwko wydarzeniom w Ukrainie – mówi Leonard Franciszek Berendt, pomysłodawca wystawy.   

Tematem wystawy będzie wojna w Ukrainie, którą Savchenko przedstawił, jak sam mówi, na kanwie trzech podstawowych perspektyw tj. wojna, zwierzęta i ludzie. Do opisu tej galerii prac posługuje się słowami: „Człowiek zawsze ma w sobie trochę zwierzęcia. Wojny są wynikiem ich wzajemnego współudziału. Jednak w finale, w najlepszym razie, pozostaną tylko zwierzęta…” Ujmujące słowa są idealnym opisem do prac malarskich i grafik, które ukazują obraz wojny w Ukrainie, od tematów związanych z rodziną, poprzez tęsknotę, aż po rozpacz i śmierć.

Sam Serhiy Savchenko to artysta pochodzący z Ukrainy, który w Gdańsku otworzył własną galerię Savchenko Gallery. Wystawy jego prac malarskich i grafik były prezentowane na całym świecie, między innymi w Kanadzie, Francji, w Polsce i w Rosji. Za swoje prace i twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród, a wśród nich: Srebrny Medal i Certyfikat Sztuki Europejskiej oraz najwyższą nagrodę w konkursie „Clinic art residence” w Słowenii.

Wystawę prac będzie można oglądać bezpłatnie od 27 kwietnia w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-17:00 oraz w soboty 10:00-15:00.

Organizatorami wystawy są Kujawskie Centrum Kultury i Miasto Inowrocław przy współpracy z Klubem Rotary.