Klasyka znów zawita do Inowrocławia

Przed mieszkańcami Inowrocławia tydzień pełen wydarzeń dedykowanych klasyce, bo zbliża się trzecia edycja INO CLASSIC FESTIWAL. W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy przy projekcie największe gwiazdy muzyki polskiej i zagranicznej. Na inowrocławskiej scenie wystąpią między innymi: zespół FLUNK, Jacek Borkowski, Krzesimir Dębski czy Mietek Szcześniak.

INO CLASSIC FESTIWAL, czyli festiwal skomponowany klasyką to wydarzenie, które pojawiło się w kalendarzu miasta Inowrocławia trzy lata temu i z roku na rok gromadzi coraz większą grupę sympatyków. Tegoroczny program wydarzenia przygotowali wspólnie: Kujawskie Centrum Kultury, Miasto Inowrocław, Państwowa Szkoła Muzyczna z Inowrocławia oraz Towarzystwo Muzyczne PRO ARTE.

„Podnieśliście bardzo wysoko poprzeczkę”, „Genialne koncerty”, „Tego typu imprez brakowało w Inowrocławiu”… Takie głosy słyszeliśmy po drugiej edycji wydarzenia, a nie da się ukryć, że apetyt rośnie w miarę jedzenia! Mamy nadzieję, że w tym roku również was zaskoczymy – mówią organizatorzy festiwalu.

INO CLASSIC FESTIWAL 2022 odbędzie się pod wspólnym mianownikiem klasyki,w szerokim spektrum jej historycznego oddziaływania i na wielu płaszczyznach: muzycznej, plastycznej i literackiej. Organizatorzy przewidują koncerty, spotkania z ludźmi kultury, oraz tematyczne wystawy.

Mocnym i zarazem najważniejszym akcentem festiwalu będzie występ wybitnego kompozytora i dyrygenta – Krzesimira Dębskiego wraz z Orkiestrą Kameralną PRIMUZ z Łodzi i gościnnym udziałem Mietka Szcześniaka. Mistrz będzie celebrował 50-lecie swojej pracy twórczej właśnie w Inowrocławiu. Podczas koncertu pt. „The Best of Krzesimir Dębski” usłyszymy najpopularniejsze wokalno-instrumentalne utwory, a wśród nich ścieżki do filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.: „Szuflandio ma”, „Rzeka marzeń”, „Mama Africa” czy „Dumka na dwa serca”. Koncert odbędzie się 15 października na finał festiwalu.

Na specjalne zaproszenie organizatorów odpowiedziała norweska grupa FLUNK. Podczas swojego koncertu 13 października zaprezentuje setlistę z najbardziej znanymi przebojami pochodzącymi z różnego okresu działalności muzycznej.

Podczas INO CLASSIC FESTIWAL usłyszymy także recital Jacka Borkowskiego – polskiego aktora filmowego i teatralnego w koncercie pt. „Broadway, Sinatra… i nie tylko”. W trakcie jego występu wybrzmią największe przeboje broadwayowskich musicali i utwory Franka Sinatry.

Bilety i karnety w.w na koncerty płatne zakupić można w Kujawskim Centrum Kultury, Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz na www.kckino.pl

Skoro projekt skomponowany klasyką pochodzi z Inowrocławia, to nie mogło zabraknąć w nim udziału lokalnych muzyków, kompozytorów i solistów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Inowrocławiu oraz z Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego PRO ARTE. Podczas bezpłatnych koncertów w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej w Szkole Muzycznej, usłyszymy między innymi: recital fortepianowy prof. Pawła Zawadzkiego, koncert kompozytorski MUSICA VARIA EST czy koncert poświęcony pamięci poetki pt. „Cygańska dusza – pamięci Papuszy”.

Lokalnym akcentem będzie również koncert pt. „Gus Edwards” w wykonaniu inowrocławskiego zespołu Polifonika, który zostanie połączony z premierą płyty. Przy tej okazji, na scenie Teatru Miejskiego wystąpi gościnnie Magda Lazar.

Na wyżej wspomniane koncerty obowiązują bezpłatne zaproszenia, które już można odbierać w Kujawskim Centrum Kultury, Informacji Turystyczno-Kulturalnej lub w Szkole Muzycznej.

Tegoroczne obchody INO CLASSIC FESTIWAL to wiele imprez towarzyszących. Wzorem ubiegłorocznego wydarzenia – organizatorzy zapraszają do odwiedzenia wystaw. W tym roku zaplanowano cztery klasyczne wystawy: wystawę samochodów zabytkowych przed Teatrem Miejskim, wystawę plakatów teatralnych „Drukowana muzyka” w foyer Teatru Miejskiego, wystawę prac „Beksiński-Inspiracje” zlokalizowaną w Galerii Miejskiej oraz wystawę pt. „Klasyka literatury – pierwodruki”, która będzie zlokalizowana w holu Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza oraz Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska. Współorganizatorami wydarzenia są: Bank Spółdzielczy w Inowrocławiu i Powiat Inowrocławski. Partnerzy i Mecenasi wydarzenia to: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Drukarnia POZKAL, Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka w Inowrocławiu, Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu, Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”, Barbara Luijckx sp. z o. o., CIECH Soda Polska, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.