Jan Kanty Pawluśkiewicz i Jego „Krakowskiego Laikonyka Ego…”

19 marca w Galerii Miejskiej otwarto wystawę malarstwa Krakowskiego Laikonyka Ego, w Boskiej Komedii Dantego” autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewiczamalarza, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, autora monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych. Wernisaż zainaugurował wydarzenie ARLEKINADA Tydzień Teatru. Mistrz maluje w nowatorskiej, wymyślonej przez siebie, technice żel-art. W swych dziełach kreuje wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

 

Obecny cykl: „Laikonyki”, to 12., kolejny cykl w Jego malarskim dorobku. Z dużym poczuciem humoru nawiązuje tytułem wystawy Laikonyka Krakowskiego Ego, w Boskiej Komedii Dantego do poezji Dantego Alighieri, w której główny bohater przemierza ścieżki piekła, czyśćca i zbawiennego raju. „Boska komedia” jest na tyle ważna w twórczości autora wystawy, że parę lat temu stała się inspiracją do napisania  koncertu oratoryjnego pt. „Weneckie Opowieści o Piekle i Raju”. A poza tym Jan Kanty Pawluśkiewicz mówi: „Żel-art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Najnowszy cykl „Laikonyki” jest najbardziej trafnym odzwierciedleniem powyższej dysertacji.

 

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Cybertowicz. Jej ekspozycja w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart. Partnerem wystawy jest Uni-Trodat.

Prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART Jana Kantego Pawluśkiewicza, www.zel-art.pl

 

Prace Artysty można podziwiać bezpłatnie w Galerii Miejskiej do 8 maja – od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00 oraz w sobotę w godz. 10.00-15.00.

 

 

Tak opisał wystawę i twórczość Mistrza Jerzy Brukwicki:

„Obrazy Jana Kantego Pawluśkiewicza obdarzone są szczególnym ładunkiem emocjonalnym. Budując je z plam o żywej, intensywnej kolorystyce, realnych i abstrakcyjnych układów form, linii i kresek artysta stworzył dzieła wyróżniające się magicznym dźwiękiem, wysublimowaną harmonią; wykreował poetycki, baśniowy świat wspomnień z dzieciństwa i młodości. Ich przestrzeń zapełniają uskrzydlone ludziki, fruwające konie, ryby i ważki, pełzające węże i żółwie, zabawne samochody i rowery, dziwne stwory i przedmioty. Malowidła Pawluśkiewicza to nie tylko opowieści o wcześniejszych przeżyciach, oczekiwaniach i doznaniach. Są one także zbiorem myśli i refleksji o otaczającej nas rzeczywistości, barwach codzienności. Poruszają nasze dusze, wzbudzają pogodny nastrój, wywołują radość. Odwołują się do wspólnego nam wszystkim pragnieniu szczęścia. Pełne są dowcipnych komentarzy do życiowych przygód autora.

Jan Kanty Pawluśkiewicz inspiracji szuka w powszednich wydarzeniach, wersetach Starego i Nowego Testamentu, „Boskiej komedii” Dantego, wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, atmosferze krakowskiego kabaretu „Piwnica Pod Baranami”. Swoje obrazy maluje żelami rysunkowymi, będącymi nowością technologiczną wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje – wyznaje artysta – Korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości”.

W jednym z tekstów o artyście Tadeusz Nyczek, krytyk literacki i teatralny, napisał: „Pośród wielu dróg, dróżek i ścieżek dzisiejszej sztuki Jan Kanty Pawluśkiewicz drąży drogę własną, coraz bardziej interesującą. I co najbardziej podniecające – nieprzewidywalną w swoich możliwościach”. Mam nadzieję, że i Państwo zgodzą się z tym poglądem”.