INOWROCŁAWSKIE LATO MUZYCZNE POWRACA!

Inowrocławskie Lato Muzyczne to punkt obowiązkowy każdych wakacji w naszym mieście. Także i w tym roku Miasto Inowrocław i Kujawskie Centrum Kultury przedstawiają bogatą muzyczną ofertę.

W tym roku będzie można posłuchać aż 12 koncertów!, a oferta jest naprawdę wyjątkowa. Każdy znajdzie dla siebie coś dobrego, przygotowaliśmy bowiem różne koncerty w stylu muzyki filmowej, jazzu czy muzyki klasycznej. Począwszy od 5 lipca w każdą niedzielę i kilka dodatkowych dni, Kujawskie Centrum Kultury i Miasto Inowrocław, zapraszają do muszli koncertowej zlokalizowanej w parku solankowym. Koncerty rozpoczynać się będą zawsze o 16:00.

Cykl koncertów zapoczątkuje zespół MITRA. Jest to folkowo – rockowy, siedmioosobowy zespół, który przedstawi nam zarówno energetyczne rytmy, jak i refleksyjne ballady. W 2017 roku zespół wydał debiutancki album „Klucz”, na którym znalazło się 11 autorskich utworów i cover zespołu „Rezerwat” pt. „Zaopiekuj się mną”.

W późniejszym czasie zobaczymy wyjątkowy zespół TRZY KORONY 2000, który jest reaktywacją zespołu Trzy Korony, a znany jest najbardziej z utworu „10 w skali Beauforta”. W czerwcu 2011 roku wydali album dedykowany twórczości Krzysztofa Klenczona – lidera zespołu „Czerwone Gitary”. Podczas ich koncertu będzie można usłyszeć covery najpopularniejszych piosenek „Czerwonych Gitar”.

Kolejny koncert dla inowrocławian zagra Maria Niklińska. Jest ona nie tylko znaną aktorką, ale i utalentowaną wokalistką. W 2015 roku wydała debiutancki album zatytułowany „Maria”. W 2019 wydała singiel „Ten pierwszy”, a później popularność zdobył teledysk do piosenki „Make it”, którą wydała pod pseudonimem Marlen. Maria Niklińska wystąpi z zespołem na inowrocławskiej scenie już 12 lipca.

W kolejny weekend usłyszymy zespół Background, który w swoim sześcioosobowym składzie istnieje od 2013 roku. Usłyszeć w nim można nie tylko doskonały wokal, ale i harmonijne brzmienie saksofonu, instrumentów klawiszowych, gitary, basu i perkusji. Background przedstawi słuchaczom covery znanych wszystkim z list przebojów piosenek w wyjątkowych jazzowych aranżacjach. Dowodem na ich doskonałe brzmienie są ich występy podczas sześciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, który odbywa się w Bydgoszczy i Toruniu.

Następna niedziela należy do niezwykłego Włocha! Andrea Lattari, jako współzałożyciel Towarzystwa Polsko-Włoskiego „Trzy Kolory” podczas swojego koncertu zabierze nas do słonecznej Italii. Jego repertuar składa się nie tylko z najpiękniejszych utworów włoskich, ale także hiszpańskich, francuskich i angielskich. Wraz z nim przeniesiemy się na estradę w Palermo, skąd Andrea pochodzi i gdzie stawiał pierwsze muzyczne kroki jako pianista. W trakcie koncertu usłyszymy przede wszystkim covery utworów z lat 60., 70. i 80. takie, jak „Volare”, „Marina Marina” czy „Azzurro”, a także utwory własne.

Inowrocławskie Lato Muzyczne nie mogłoby się odbyć bez miejscowych zespołów. Zespół Szulerzy, który powstał w 2001 roku zdobył ogromną popularność dzięki udziałowi w programie Must Be The Music. Ich debiutancka płyta powstała w 2003 roku i została wydana pod nazwą Bez Ciebie. W 2020 roku powstał album pod nazwą „18”, a Szulerzy grają muzykę, która jest połączeniem rhythm and bluesa, rock and rolla, swingu oraz muzyki soul. Styl ten określają mianem blues’n’roll. Grają od początku własne kompozycje i niezmiennie, wyłącznie polskie teksty. Koncert zespołu Szulerzy już 9 sierpnia o godzinie 16:00.

Przygotowaliśmy także koncert dla osób lubiących klasyczne brzmienia. Orkiestra Salonowa Moderato powraca do Inowrocławia jako znany i lubiany element Inowrocławskiego Lata Muzycznego. Orkiestrę prowadzi Orlin Bebenow, który koncertuje z takimi gwiazdami scen światowych, jak Kałudi Kałudow. Zespół składa się z profesjonalnych muzyków Filharmonii Pomorskiej i Opery Bydgoskiej, a w ich repertuarze znajdują się utwory patriotyczne, nawiązujące do Święta Wojska Polskiego. Orkiestra zagra i zaśpiewa także kilka starych, zapomnianych utworów, a goście będą mogli śpiewać wspólnie z artystami dzięki rozdawanym śpiewnikom.

Kolejny koncert zagra dla nas utalentowany Jacek Kawalec – znany jest szerokiej publiczności jako aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Warto jednak wspomnieć o jego albumie z 1995 roku wydanym pod tytułem Be My Love, Shakespeare, gdzie artysta zaśpiewał sonety Williama Szekspira. Teraz zachwyci nas brzmieniem swojego głosu w utworach najwybitniejszych wokalistów wszech czasów. Artysta zachwyci nas śpiewając ekstremalnie różnymi głosami wcielając się wokalnie w postaci takich artystów, jak: Sting, Louis Armstong, Robert Plant, czy Czesław Niemen.

Następna niedziela należeć będzie do niezwykłej artystki. Joanna Aleksandrowicz jako aktorka i wokalistka młodego pokolenia wystąpiła już na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Novej Scenie w Bydgoszczy. Współpracowała już z reżyserami takimi, jak Wojtek Smarzowski i Marek Koterski. Pierwszy koncert filmowo-musicalowy artystka zagrała we współpracy z członkami zespołu Varius Manx, a teraz wystąpi na deskach sceny inowrocławskiej. Usłyszymy wtedy utwory z musicali polskich i światowych, a także najbardziej znanych filmów – wszystko to w wykonaniu charyzmatycznej, ale i subtelnej wokalistki.

Kolejny zaplanowany koncert zabierze nas w bluesowo – rockowe klimaty. Zespół Stara Szkoła założony został w 2010 roku i od tamtej pory tworzy własne kompozycje i autorskie, niebanalne, budzące refleksje teksty, zawsze po polsku. Muzycznie nawiązują do rock-bluesowego klimatu, a sami o sobie mówią, że są przede wszystkim pasjonatami. W 2017 roku wydali album pod nazwą „Coraz bliżej”, który zajął 2 miejsce w głosowaniu na Bluesową Płytę Roku 2017 portalu bluesonline.pl, a niedawno hucznie świętowali 10-lecie istnienia. Podczas koncertu Stara Szkoła zagra nieco lirycznie i z zadumą, choć nie będzie to pozbawione ostrzejszego grania.

Niedawno wystąpił dla nas online, a podczas Inowrocławskiego Lata Muzycznego usłyszymy go także na żywo! Olek Klepacz– lider zespołu Formacja Nieżywych Schabuff – w pełni świadomy swojej osobliwej neurotycznej natury, przedstawi program pełen emocji i zaskakujących interpretacji starych przebojów F.N.S oraz solowych „podróży” muzycznych. W tym wyjątkowym koncercie Olkowi Klepaczowi towarzyszyć będą Dźwiękoszczelni, czyli Michał Walczak (gitara) i Michał Rorat (fortepian).

Przygotowaliśmy także coś specjalnie dla najmłodszych. Czytanki i Solanki to spotkanie z opowiadaczem baśni Mateuszem Świstakiem. Podczas niego dzieci wysłuchają opowieści, a każda historia będzie miała swoje własne rozwinięcie w postaci gier i zabaw. To doskonały pomysł na spędzenie czasu z dzieci! Najmłodsi uczestnicy otrzymają tzw. bookstarty, czyli książki oraz workoplecaki.

 

Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram poszczególnych wydarzeń:

Zespół MITRA – 5 lipca
• Maria Niklińska z zespołem – 12 lipca
• Zespół TRZY KORONY 2000 – 19 lipca
• Zespół BACKGROUND – 26 lipca
• Andrea Lattari z zespołem Ciao Amore – 2 sierpnia
• Zespół SZULERZY – 9 sierpnia
• Orkiestra salonowa „MODERATO” – 15 sierpnia
• Jacek Kawalec z zespołem – 16 sierpnia
• Joanna Aleksandrowicz z zespołem – 25 sierpnia
• Zespół STARA SZKOŁA – 30 sierpnia
• Olek Klepacz z zespołem DŹWIĘKOSZCZELNI – 6 września
• Czytanki i Solanki – 13 września