Inowrocławski Teatr Otwarty i „Evviva l’arte”

Inowrocławski Teatr Otwarty zaprasza na projekt artystyczny „Evviva l’arte” w reżyserii Elżbiety Piniewskiej, który pozwoli widzom przyjrzeć się bohemie artystycznej przełomu XIX i XX wieku, a więc czasu, w którym żył i tworzył Jan Kasprowicz. W scenerii młodopolskiej kawiarni posłuchamy klimatycznych piosenek, modernistycznych tekstów i performatywnej opowieści Łukasza Wudarskiego o dwóch niezwykłych obrazach z epoki.

 

WTOREK, 12 GRUDNIA 2023 roku

– godz. 12.30 – aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza

– godz. 17.00 – Salonik Literacko-Artystyczny Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza

 

Podczas spotkania przyjrzymy się dwóm niezwykłym obrazom mogącym stanowić symbol przełomu wieku. Dziwny Ogród Józefa Mehoffera i Krzyk Edvarda Muncha. Co je łączy? Czym się różnią? Czy wyrażają klimat epoki i czy rzeczywiście można je uznać za obrazy-symbole całej epoki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania perfomatywnego, w trakcie którego nikogo nie pozostawimy obojętnym.

 

Łukasz Wudarski – historyk sztuki, bibliotekarz, popularyzator sztuki. Prowadzi cieszące się wielką popularnością wykłady o historii sztuki (dostępne na You Tube – średnio po 5000 wyświetleń). Jest również regularnym gościem emitowanego w TV Toruń programu Bulwar Sztuki, w którym to analizuje malowidła, które na stałe wpisały się w historię światowej kultury. Od 2022 roku – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, gdzie prowadzi innowacyjny Dyskusyjny Klub Jednego Obrazu, w którym wspólnie z publicznością analizuje największe dzieła sztuki malarskiej.

 

Zapraszają: Miasto Inowrocław, Powiat Inowrocławski, Kujawskie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza,  Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza, CIECH Soda Polska