ASTROFESTIWAL w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki wraz z partnerami przedsięwzięcia Miastem Inowrocław i Kujawskim Centrum Kultury zaprasza do wspólnej zabawy z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku na tę okoliczność w Inowrocławiu zorganizowany zostanie ASTROFESTIWAL, który odbędzie się 9 czerwca (niedziela) w Parku Solankowym. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00.

Jak co roku, impreza ma charakter pikniku familijnego, którego motywem przewodnim jest popularyzacja astronomii adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Na uczestników czekać będą liczne atrakcje, m.in. plenerowe planetarium „SYRIUSZ”, laboratoria z eksperymentami naukowymi, symulatory lotów kosmicznych i dmuchańce – wahadłowce dla dzieci, które ucieszą się też z nowości w postaci kosmicznej fotobudki 360°. Strefę aktywności dla rodzin wypełnią również animatorzy plenerowych gier wielkoformatowych, co także jest nowością na ASTROFESTIWALU. Kolejnym ciekawym punktem programu będą interaktywne warsztaty rakietowe. Jak zwykle, wielką atrakcją, do której ustawiają się kolejki, będzie Laboratorium Mgławic Planetarnych Dominika Smużnego.

Uczestnicy ASTROFESTIWALU będą prowadzili obserwacje przez teleskopy kujawsko-pomorskiej sieci ASTROBAZA – KOPERNIK. W przestrzeni imprezy staną też specjalne teleskopy do bezpośredniego śledzenia Słońca, m.in. zrobotyzowany SolarQuest oraz potężny Lunt – jedno z największych tego typu urządzeń w Polsce.

Kujawsko-pomorskie to region Mikołaja Kopernika, którego nie może zabraknąć na ASTROFESTIWALU. Do zdjęć będzie więc pozował sobowtór naszego największego astronoma w stroju z epoki. Towarzyszyć mu będą liczne postacie z „Gwiezdnych Wojen”, m.in. rycerze Jedi i szturmowcy galaktycznego Imperium. Piękno nieba gwiaździstego nad Kujawami i Pomorzem jest też inspiracją do prezentacji plenerowej wystawy astrofotografii pt. „KUJAWY, POMORZE, NIEBO”, która stanie w Parku Solankowym. Tam też zostanie zaaranżowany cykl spotkań z cenionymi popularyzatorami astronomii pod hasłem: KUJAWY – POMORZE – ALE KOSMOS! Wystąpią m.in.: Jerzy Rafalski z Planetarium Toruń oraz Bogumił Radajewski z programu „ASTRONARIUM” TVP. Najmłodsi widzowie będą zaś mogli zaśpiewać piosenki o kosmosie wspólnie z Małą Uranią. Cykl spotkań ze „znanymi i lubianymi” zwieńczy koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia o godz. 21:00.

Przypadająca w 2024 roku 55. rocznica lądowania pierwszych ludzi na Księżycu stwarza okazję świętowania także w ramach ASTROFESTIWALU. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie więc multimedialne show na wielkim sferycznym ekranie pt. „Jasna strona Księżyca”, które wystartuje krótko po 22:00 w plenerze Tężni Solankowej.