„Przybyszewski-Munch. Historia pewnej przyjaźni w obrazach zaklęta”

„Rzadko łączyło mnie z którymkolwiek artystą tak bliskie duchowe spokrewnienie, jak z Edwardem Munchem” – tak pisał Stanisław Przybyszewski o najsłynniejszym norweskim malarzu…
.
Z okazji 97. rocznicy śmierci poety, pisarza i dramaturga i nowelisty Młodej Polski zapraszamy do Saloniku Literacko-Artystycznego Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza, gdzie 25 listopada (poniedziałek) 2024 roku o godz. 18.00 aktorzy Inowrocławskiego Teatru Otwartego, z gościnnym udziałem Łukasza Wudarskiego, zaprezentują projekt artystyczny „Przybyszewski-Munch. Historia pewnej przyjaźni w obrazach zaklęta” według pomysłu i w reżyserii Elżbiety Piniewskiej.
.
O oprawę muzyczną zadbają:
– Michał Witkowski – gitara,
– Bartosz Leszczyński – śpiew,
– Martyna Ryszkiewicz – sopran,
– Paweł Kaczmarek – obój),
– Marcin Kopczyński – fortepian.
.

Elżbieta Piniewska jest autorką projektu artystycznego, którego celem stało się przedstawienie relacji między Stanisławem Przybyszewskim i Edvardem Munchem, czyli między młodopolskim pisarzem i norweskim malarzem. Historia ich przyjaźni została zaklęta w obrazach ujawniających tajemnice – mistyczne, dramatyczne, czasami tragiczne. Z obrazów zdaje się wyłaniać NAGA DUSZA, o której pisał w „Confiteorze” Przybyszewski.

Projekt artystyczny ukazuje tak charakterystyczną dla modernizmu SYNTEZĘ SZTUK – muzyki, poezji i malarstwa. Inowrocławski Teatr Otwarty odpowiedzialny jest za ruch sceniczny i słowo wiążące, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Juliusza Zarębskiego pod opieką Marcina Kopczyńskiego wprowadzają publiczność w klimat fin de siecle’u, Łukasz Wudarski zaprosi do wirtualnego muzeum, a Michał Witkowski wraz z Bartoszem Leszczyńskim zilustruje to poezją śpiewaną.

.
.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.